-
Hlavním cílem projektu je rozšíření stávajícího systému monitoringu povrchových vod a souvisejícího veřejného informačního systému IS ARROW o modul sledování dlouhodobých změn diverzity významných složek bioty povrchových tekoucích vod (fytobentos, makrofyta, makrozoobentos, ryby) v podmínkách klimatické změny.
Uvedené složky bioty jsou sledovány pro potřeby hodnocení ekologického stavu povrchových vod podle Směrnice 2000/60/ES Význam sledování dlouhodobých změn a výzkumu biodiverzity je zdůrazněn v čl. 7 a 12 Úmluvy o biologické rozmanitosti (CBD). Pro podchycení změn v biodiverzitě v podmínkách klimatické změny je podstatné v maximální možné míře odstínit antropogenní vlivy a hodnotit delší časové úseky. Sledování dlouhodobých změn je proto navrhováno v síti úseků toků s minimálním antropogenním ovlivněním a s využitím dat v minulosti získaných na tzv. referenčních lokalitách, které byly sledovány v předchozích obdobích (od r. 1996) za účelem nastavení referenčních, tj. pozaďových podmínek pro hodnocení ekologického stavu v intencích Směrnice 2000/60/ES.
Výzkumy prováděné na tzv. referenčních lokalitách poslouží jak pro hodnocení stability uvedených referenčních podmínek, tak jako základ pro posouzení rozsahu přepokládaných změn v biologické diverzitě a jejich možných příčin.
K hlavním aktivitám projektu patří:
- vytvoření monitorovací sítě pro sledování dlouhodobých změn biologické diverzity na tocích ČR
- odběr vzorků bioty a povrchové vody na profilech sítě standardními postupy a v obvyklých termínech včetně analýzy a vyhodnocení výsledků
- provedení hydromorfologického hodnocení profilů sítě
- návrh a realizace inovativního způsob hodnocení, interpretace a prezentace nově získaných dat v kontextu historických údajů
- implementace těchto postupů ve formě nástavbového modulu do stávajícího IS ARROW využitelného odbornou i laickou veřejností
- návrh systému budoucího sledování s desetiletou periodicitou
-
-
Doc. RNDr. Světlana Zahrádková, Ph.D.Denisa Němejcová
Milan BarešTomáš Herza
Marek PolášekLibuše Opatřilová
Josef BenešZdeněk Sedmidubský
Jindřiška BojkováAssociate professor at Masaryk University. She is interested in the ecology of aquatic insects, mainly stoneflies, mayflies and caddisflies. The main focus is on long-term changes in their assemblages and the role of the past anthropogenic stressors in the present distribution of species. She participates in the ongoing research of macroinvertebrates in the Western Carpathian spring fens and factors shaping their assemblages and transboundary monitoring of diversity in the Šumava NP and Bavarian Forest NP. Currently she is interested in the life histories of mayflies and stoneflies and taxonomy of Ephemeroptera.
-
Nejstarší údaje o výskytu druhů využitelné pro hodnocení změn biologické diverzity v tekoucích vodách pocházejí z druhé poloviny 20. století. Starší údaje se vztahují převážně jen k jednotlivým lokalitám. I tato data jsou však cenná, protože mnohdy zachycují výskyty druhů dnes již vyhynulých. V období po druhé světové válce byla postupně zaváděna soustavná sledování pro potřeby ochrany přírody i hodnocení jakosti vod – v tomto případě sehrálo významnou roli zavedení metod saprobiologického hodnocení. Zároveň přibývalo množství informací z faunistických a floristických průzkumů.
V souvislosti s přípravou inovativního způsobu hodnocení ekologického stavu vod byla po roce 1995 provedena série odběrů makrozoobentosu byla nově navrženou metodou na minimálně ovlivněných lokalitách v celé ČR v tzv. systému PERLA. Na tyto práce navázaly po roce 2000 činnosti vztahující se k implementaci RS o vodách. Mimo makrozoobentos byly v monitorovací síti vycházející ze systému PERLA odebírány také složky fytobentos, makrofyta a ryby.
Z výše uvedených údajů vyplývá, že pro korektní hodnocení změn biologické diverzity sledovaných složek v tekoucích vodách lze využít údaje z 2. poloviny devadesátých let 20. století. To platí pro makrozoobentos, jedná se o data ze systémů PERLA (1997 až 2000). Další, tedy 2. etapa, byla provedena pod hlavičkou série úkolů, nazývané REFMON. V této etapě byl již sledován i fytobentos, makrofyta a ryby. Třetí série se sledováním všech 4 složek je prováděna v projektu RIVERCHANGE.
ETAPA/SLOŽKA fytobentos makrofyta makrozoobentos ryby 1. 1996 – 2000 - - + - 2. 2005 – 2008 + + + + 3. 2015 – 2016 + + + +